Róże karnawałowe i faworki
Słodka propozycja na ostatnie dni karnawału. Dobrze wszystkim znane róże karnawałowe i faworki to popularny przysmak serwowany głównie w tłusty czwartek. Ciasto na faworki różni się tym od innych, że wybija się je drewnianym wałkiem co najmniej przez 10 min. Następnie ciasto rozwałkowuje się bardzo cienko, aby po usmażeniu było kruche. Aby faworki podczas smażenia nie nasiąkły tłuszczem do ciasta dodaje się niewielką ilość octu lub spirytusu. Powoduje to częściowe ścięcie białek ciasta, co nie dopuszcza do wsiąkania tłuszczu w głąb wyrobu. Ciasto wyrabia się szybko więc można je przygotowywać nie tylko na karnawał, tylko kto skusi się na takie tłuste przysmaki na co dzień…
Składniki:
- 250 g mąki
- 40 g masła
- 3 żółtka
- ½ kieliszka octu
- ½ kieliszka spirytusu
- szczypta soli
- 50 g śmietany
Dodatkowo:
- cukier puder
- cukier waniliowy
- konfitura z róży
- białko
- olej do smażenia
Na stolnicę przesiać mąkę i wymieszać z solą. Dodać pokrojone zimne masło i ugnieść palcami. Wlać żółtka, ocet, spirytus, śmietanę i wszystko dokładnie zagnieść na jednolitą masę. Ciasto uderzać wałkiem przez kilka minut aby dostarczyć mu pęcherzyków powietrza.
Przygotowane ciasto zawinąć w woreczek i włożyć do lodówki na 30 min aby odpoczęło. Po tym czasie wyłożyć je na stolnicę lekko posypaną mąką i bardzo cienko rozwałkować. W przypadku formowania faworków ciasto wystarczy pokroić na podłużne paski o szerokości 2-3 cm. Każdy prostokąt naciąć w środku a następnie jeden jego koniec przełożyć przez przygotowany otwór.
W przypadku róż karnawałowych należy przygotować 3 szklanki o różnych średnicach i przy ich pomocy wykrawać krążki z ciasta. Dwa większe krążki naciąć na obwodzie w pięciu miejscach, a najmniejszy w czterech. Krążki składać od największego do najmniejszego, zlepiając je w środku białkiem i lekko dociskając pośrodku.
Olej rozgrzać w garnku. Róże karnawałowe smażyć wrzucając najmniejszym krążkiem w dół, a po rozwinięciu się płatków odwrócić i dosmażyć z drugiej. Zrumienione róże i faworki wyjąć z tłuszczu na papierowy ręcznik i osączyć. Po ostygnięciu posypać obficie cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym. Przed podaniem róże karnawałowe można ozdobić kładąc na środek np. konfiturę z róży.
Smacznego!!!